Latinská jména a názvy

co zde naleznete?

- nahosemenné dřeviny

- krytosemenné dřeviny

- ryby

- houby jako škůdci 

- hmyzí škůdci

- zvěř dle zákona o myslivosti zde: Zvěř, doby lovu

 

Nahosemenné dřeviny:

řád: čeleď:   rod, druh: rod, druh:
Ginkgoales Gingkoaceae   Ginkgo biloba jinan dvoulaločný
Pinales Pinaceae 2 jehl.   Pinus sylvestris borovice lesní
Pinus mugo agg. Pinus mugo borovice kleč
Pinus rotundata borovice blatka
Pinus uncinata borovice pyrenejská
  Pinus nigra borovice černá
Pinus heldreichii borovice bělokorá
Pinus banksiana borovce Banksova
Pinus contorta borovice pokroucená
3 jehl. Pinus ponderosa borovice těžká
Pinus jeffreyi borovice Jeffreyova
Pinus rigida borovice tuhá
5 jehl. Pinus strobus borovice vejmtovka
Pinus cembra borovice limba
Pinus peuce borovice rumelská
Pinus aristata borovice osinatá
  Larix decidua modřín opadavý
Larix kaempferi modřín japonský
Cedrus libani cedr libanonský
Abies alba jedle bělokorá
Abies cephalonica jedle řecká
Abies nordmanniana jedle kavkazká
Abies pinsapo jedle španělská
Abies grandis jedle obrovská
Abies concolor jedle ojíněná
Abies balsamea jedle balzámová
Abies procera jedle vznešená
Abies koreana jedle korejská
Podrod: Picea (semen. šupiny tuhé) Picea abies smrk ztepilý
Picea omorica smrk omorika
Picea orientalis smrk východní
Picea glauca smrk sivý
Picea mariana smrk černý
Podrod: Casicta (s.š.ohebné) Picea pungens smrk pichlavý
Picea engelmanii smrk Engelmanův
Picea sitchensis smrk sitka
  Pseudotsuga menziesii douglaska tisolistá
Pseudotsuga glauca douglaska sivá
Tsuga canadensis tsuga (jedlovec) kanadská
Tsuga heterophylla tsuga (jedlovec) západní
Cupressales Cupressaceae   Juniperus comunis jalovec obecný
Jupiperus sabina jalovec chvojka (chvojka klášterská)
Juniperus virginiana jalovec virginský
Chamaecyparis lawsoniana cypřišek Lawsonův
Chamaecyparis nootkatensis cypřišek nutka
Chamaecyparis pisifera cypřišek hrachonosný
Chamaecyparis obtusa cypřišek tupopistý
Thuja occidentalis tuje (zerav) západní
Thuja plicata tuje (zerav) obrovský
Calocedrus decurrens pazerav sbíhavý
Taxodiaceae opadavé Taxodium distichum tisovec dvouřadý
Metasequoia glyptostroboides metasequoia čínská
vždyzelené Cryptomeria japonica kryptomerie japonská
Seqouiadendron giganteum sekvojovec obrovský
Seqouia sempervirens sekvoje vždyzelená
Taxales Taxaceae   Taxus baccata tis červený

 

 

Krytosemenné dřeviny:

řád: čeleď:   rod, druh: rod, druh:
Magnoliales Magnoliaceae   Magnolia × soulangeana magnólie Soulangeova
Liriodendron tulipifera liliovník tulipánokvětý
Ranunculales Ranunculaceae   Clematis vitalba plamének plotní
  Berberidaceae   Berberis vulgaris dřišťál obecný
      Mahonia aquifolium mahonie cesmínolistá
Hamamelidales Platanaceae   Platanus hispanica platan javorolistý
Urticales Ulmaceae   Ulmus minor jilm habrolistý
Ulmus glabra jilm horský
Ulmus laevis jilm vaz
Moraceae   Morus alba morušovník bílý
Fagales Fagaceae   Fagus sylvatica buk lesní
Castanea sativa kaštanovník jedlý
Quercus robur dub letní
Quercus petraea dub zimní
Quercus pubescens dub pýřitý
Quercus cerris dub cer
Quercus rubra dub červený
Betulales Betulaceae   Betula pendula bříza bělokorá
Betula pubescens bříza pýřitá
Betula nana bříza trpasličí
Alnus glutinosa olše lepkavá
Alnus incana olše šedá
Duschekia alnobetula olše (olšička) zelená
Carpinaceae   Carpinus betulus habr obecný
Corylaceae   Corylus avellana líska obecná
Corylus colurna líska turecká
Juglandales Juglandaceae   Juglans nigra ořešák černý
Juglans cinerea ořešák popelavý
Juglans regia ořešák královský
Carya ovata ořechovec vejčitý
Carya cordiformis ořechovec srdčitý
Salicales Salicaceae   Salix alba vrba bílá
Salix fragilis vrba křehká
Salix caprea vrba jíva
sect. Populus Populus alba topol bílý
Populus tremula topol osika
Populus × canescens topol šedý
sect. Aigeiros Populus nigra topol černý
Populus × canadensis topol kanadský
sect. Tacamahaca Populus trichocarpa topol chlupatoplodý
Malvales Tiliaceae   Tilia cordata lípa malolistá
Tilia platyphyllos lípa velkolistá
Tilia tomentosa lípa stříbrná (plstnatá)
Euphorbiales Buxaceae   Buxus sempervirens zimostráz vždyzelený
Thymelaeales Thymelaeaceae   Daphne mezerum lýkovec jedovatý
Saxifragales Grossulariaceae   Ribes alpinum meruzalka alpínská (rybíz alpínský)
Ribes uva-crispa srstka angrešt (meruzalka srstka)
Philadelphaceae   Philadelphus coronarius pustoryl věncový ("český jasmín")
Rosales Spireaceae   Spirea salicifolia tavolník vrbolistý
Spirea × vanhouttei tavolník Vanhouteův
Amygdalaceae   Prunus spinosa trnka (slivoň trnitá)
Prunus domestica švestka domácí
Cerasus avium třešeň ptačí
Padellus mahaleb mahalebka obecná
Padus avium střemcha obecná
Padus serotina střemcha pozdní
Malaceae   Pyrus pyraster hrušeň planá
Malus sylvestris jabloň lesní
Sorbus aucuparia jeřáb ptačí
Sorbus torminalis jeřáb břek
Sorbus aria jeřáb muk
Sorbus domestica jeřáb oskeruše
Cotoneaster integerrimus skalník celokrajný
Mespilus germanica mišpule německá
Crataegus laevigata hloh obecný
Crataegus monogyna hloh jednosemenný
Rosaceae   Rosa canina růže šípková
Rosa rugosa růže svraskalá
Fabales Caesalpiniaceae   Gleditsia triacanthos dřezovec trojtrnný
Papilionaceae   Sarothamnus scoparius janovec metlatý
Sophora japonica jerlín japonský
Laburnum anagyroides štědřenec odvislý
Robinia pseudoaccacia akát bílý (trnovník akát)
Colutea arborescens žanovec měchýřník
Caragana arborescens čimišník stromovitý
Rutales Anacardiaceae   Cotina coggygria ruj vlasatá
Rhus hirta škumpa orobincová
Simaroubaceae   Ailanthus altissima pajasan žláznatý
Rutaceae   Ptelea trifoliata křídlatec trojlistý
Phellodendron amurense korkovník amurský
Sapindales Staphylaceae   Staphylea pinnata klokoč zpeřený
Aceraceae   Acer pseudoplatanus javor horský (klen)
Acer platanoides javor mléč
Acer campestre javor babyka
Acer tataricum javor tatarský
Negundo aceroides javorovec jasanolistý
Hippocastanaceae   Aesculus hippocastanum jírovec maďal
Cornales Cornaceae   Cornus mas dřín obecný (dřín jarní)
Swida sanguinea svída krvavá
Araliaceae   Hedera helix břečťan popínavý
Celastrales Celastraceae   Euonymus europaeus brslen evropský
Euonymus verrucosus brslen bradavičnatý
Aquifoliaceae   Ilex aquifolium cesmína ostrolistá
Rhamnales Rhamnaceae   Rhamnus cathartica řešetlák počistivý
Frangula alnus krušina olšová
Oleales Oleaceae   Fraxinus excelsior jasan ztepilý
Fraxinus angustifolia jasan úzkolistý
Fraxinus ornus jasan zimnář
Ligustrum vulgare ptačí zob obecný
Forsythia × intermedia zlatice prostřední
Syringa vulgaris šeřík obecný
Elaeagnales Elaeagnaceae   Elaeagnus angustifolia hlošina úzkolistá
Hippophaë rhamnoides rakytník řešetlákový (r. úzkolistý)
Dipsacales Caprifoliaceae   Lonicera xylosteum zimolez obyčejný
Symphoricarpos albus pámelník bílý
Viburnum opulus kalina obecná
Viburnum lantana kalina tušalaj
Sambucaceae   Sambucus nigra bez černý
Sambucus racemosa bez červený (bez hroznatý)
Scrophulariales Scrophulariaceae   Paulownia tomentosa pavlovnie plstnatá
Bignoniaceae   Catalpa bignonioides katalpa trubačovitá

 

 

Ryby:

Český název: Latinský název:
Amur bílý Ctenopharyngodon idella
Blatňák tmavý Umbra krameri
Bolen dravý Aspius aspius
Candát obecný Sander lucioperca
Candát východní Sander volgensis
Cejn perleťový Abramis sapa
Cejn siný Abramis ballerus
Cejn velký Abramis brama
Cejnek malý Abramis bjoerkna
Drsek menší Zingel streber
Hlavačka mramorovaná Proterorhinus marmoratus
Hlavatka podunajská Hucho hucho
Hořavka duhová Rhodeus sericeus
Hrouzek běloploutvý Gobio albipinnatus
Hrouzek dlouhovousý Gobio uranoscopus
Hrouzek Kesslerův Gobio kessleri
Hrouzek obecný Gobio gobio
Jelec jesen Leuciscus idus
Jelec proudník Leuciscus leuciscus
Jelec tloušť Leuciscus cephalus
Jeseter sp. Acipenser sp.
Ježdík obecný Gymnocephalus cernuus
Ježdík žlutý Gymnocephalus schraetser
Kapr obecný Cyprinus carpio
Karas obecný Carassius carassius
Karas stříbřitý Carassius gibelio
Koljuška tříostná Gasterosteus aculeatus
Lín obecný Tinca tinca
Lipan podhorní Thymallus thymallus
Losos obecný Salmo salar
Mník jednovousý Lota lota
Mřenka mramorovaná Barbatula barbatula
Okoun říční Perca fluviatilis
Okounek pstruhový Micropterus salmoides
Ostroretka stěhovavá Chondrostoma nasus
Ostrucha křivočará Pelecus cultratus
Ouklej obecná Alburnus alburnus
Ouklejka pruhovaná Alburnoides bipunctatus
Parma obecná Barbus barbus
Perlín ostrobřichý Scardinius erythrophtalmus
Piskoř pruhovaný Misgurnus fossilis
Plotice obecná Rutilus rutilus
Podoustev říční Vimba vimba
Pstruh americký duhový Oncorhynchus mykiss
Pstruh obecný Salmo trutta
Sekavčík horský Sabanejewia aurata
Sekavec sp. Cobitis sp.
Síh sp. Coregonus sp.
Siven americký Salvelinus fontinalis
Slunečnice pestrá Lepomis gibbosus
Slunka obecná Leucaspius delineatus
Střevle potoční Phoxinus phoxinus
Střevlička východní Pseudorasbora parva
Sumec velký Silurus glanis
Sumeček americký Ictalurus nebulosus
Štika obecná Esox lucius
Tolstobik bílý Hypophtalmichthys molitrix
Úhoř říční Anguilla anguilla
Vranka obecná Cottus gobio
Vranka pruhoploutvá Cottus poecilopus

 

 

Houby jako škůdci:

Český název: Latinský název:
Bělochoroš  hořký   Postia stptica (Oligoporus stipticus)
Brvenka modřínová  Lachnellula willkommii 
Březovník obecný  Piptoporus betulinus
Cerangióza borovice Cerangium ferruginosum
Dotichíza topolová   Cryptodiaporthe populea (Dothichiza  populea)
Dřevomor kořenový   Kretzschmaria deusta 
Ďubkatec smrkový  Onnia circinata
Hlízenka žaludová  Ciboria batschiana  
Hnědák Schweinitzův  Phaeolus schweinitzii
Hlíva ústřičná Pleurotus ostreatus
Choroš šupinatý  Polyporus squamosus 
Kořenovník vrstevnatý  Heterobasidion annosum  
Lesklokorka ploská Ganoderma applanatum
Nektriová rakovina  Neonectria galligenaNectria ditissimaN. coccinea 
Ohňovec  smrkový   Phellinus chrysoloma
Ohňovec borový   Phellinus pini
Ohňovec Hartigův    Phellinus hartigii 
Ohňovec obecný  Phellinus igniarius 
Ohňovec osikový   Phellinus tremulae
Ohňovec Pilátův  Phellinus pilatii
Ostropórka topolová Oxyporus populinus
Ohňovec statný   Phellinus robustus
Grafióza jilmu Ophiostoma novo ulmi
Padlí dubové  Microsphaera alphitoides 
Pevník krvavějící Stereum sanquinolentum 
Popraška smrková Coniophora piceae
Plstnateček smrkový Climacocystis borealis
Pstřeň dubový    Fistulina hepatica
Rez borová   Cronartium quercuum (syn. C. flaccidum, C. asclepiadeum
Rez jehlicová  (Coleosporium spp.)
Rez sosnokrut   Melampsora pinitorqua 
Rez jedlová Melampsorella caryophyllacearum
Rez vejmutovková  Melampsora ribicola
Rezavec šikmý Inonotus obliquus
Rezavec kmenový   Cronartium dryophilus
Rezavec kořenový  Inonotus dryadeus
Rezavec lesknavý Inonotu radiatus
Rezavec štětinatý  Inonotus hispodus
Sírovec žlutooranžový  Laetiporus sulphureus
Síťkovec duborý Daedalea quercina
Sphaeropsis sapinea Pissodes harzyniae 
Sypavka červená Sphaeropsis sapinea
Skotská sypavka douglasky   Rhabdocline pseudotsugae
Šupinovka zhoubná Pholiota destruens
Sypavka borová  Lophodermium pinastri
Švýcarská sypavka Phaeocryptopus gaeumannii
Troudnatec kopytovitý    Fomes fomentarius 
Troudnatec pásovaný   Fomitopsis pinicola
Václavka smrková   Armillaria ostoyae 

 

Hmyzí škůdci:

Český název: Latinský název:
Bejlomorka borová    Thecodiplosis brachyntera
Bekymě vrbová Silpnotia salicis
Bekyně mniška Lymantria monacha
Bekyně velkohlavá Lymantria dispar
Bekyně zlatořitná    Euproctis chrysorrhoea
Bělokaz dubový    Scolytus intricatus
Bělokaz jilmový Scolytus scolytus
Bělokaz pruhovaný Scolytus multistriatus
Bourovec borový Dendrolimus pini
Bourovec prsténčivý Malacosoma neustria
Červec bukový    Cryptococus fagi
Drvopleň hrušňový Zeuzera pyrina
Drvopleň obecný    Cossus cossus
Dřevokaz čárkovaný Xyloterus/Trypodendron lineatus
Dutilka lindová Pachypappa vesicalis
Dutilka zimolezová Stagona xylostei
Hřebenule borová    Diprion pini
Hřebenule ryšavá    Neodiprion sertifer
Chroust maďalový    Melolonta hippocastani
Chroust obecný    Melolonta melolonta, 
Chroustek letní Amphimallon solstitiale
Klikoroh borový  Hylobius abietis
Korohlod jedlový Cryphalus piceae
Korovnice jedlová  Dreyfusia piceae
Korovnice kavkazská   Dreyfusia nordmannianae
Korovnice pupenová Adelges laricis
Korovnice zelená Sacchipanthes viridis
Kozlíček hvozdník Monochamus sartor
Kozlíček osikový    Saperda carcharias
Kozlíček smrkový Monochamus sutor
Kozlíček topolový    Saperda populnea
Krasec borový   Phaenops cyanea
Krasec čtyřtečný Anthaxia quadripunctata
Krtonožka obecná Gryllotalpa gryllotalpa
Krytonosec olšový Cryptorrhynchidius lapathi
Lalokonosec černý Ottiorhynvhus niger
Lalokonosec vejčitý ottiorhynvhus ovatus
Lesan hnědý Hylecoetus dermestoides
Listokaz zahradní Phyllopertha horticola
Lýkohub drvař Hylastes cunicularius
Lýkohub matný Polygraphus poligraphus
Lýkohub menší    Tomicus  minor
Lýkohub pestrý Leperisinus varius
Lýkohub smrkový Dendroctonus micans
Lýkohub sosnový    Tomicus piniperda
Lýkožrout menší Ips amitinus
Lýkožrout jedlový    Pityokteines curvidens
Lýkožrout lesklý Pityogenes chalcographus
Lýkožrout malý Pityocteines worontzovi
Lýkožrout obecný Pityophthorus pityographus
Lýkožrout prostřední    Pityokteines spinidens
Lýkožrout severský Ips duplicatus
Lýkožrout smrkový Ips typographus
Lýkožrout vrcholkový   Ips acuminatus
Makadlovka borová   Exoteleia dodecella
Mandelinka osiková Melasoma tremusae
Mandelinka topolová Melasoma populi
Mšicovka jedlová    Mindarus abietinus
Muchnice březnová Bibio marci (L.)
Můra sosnokaz    Panolis flammea
Nesytka ovádová Paranthrene tabaniformis
Nesytka sršňový Sesia apiformis
Obaleč dubový   Tortrix viridana
Obaleč hlohový    Archips crataegana
Obaleč jedlový   Caccoecia murinana
Obaleč korunový    Epinotia nigricana
Obaleč modřínový    Zeiraphera griseana
Obaleč prýtový    Rhyacionia buoliana
Obaleč smrkový Epinotia tedella
Obaleč třešňový   Archips xylosteana 
Osenice polní Scotia (Agrotis) segetum (Den. St Schiff.)
Osenice vykřičníková Scotia (Agrotis) excamations (L.)
Píďalka podzimní   Operophthera brumata
Píďalka tmavoskvrnáč    Bupalus piniarius
Píďalka zhoubná   Erannis defoliaria
Pilatka horská Pachynematus montanus
Pilatka proužkovaná Pachynematus scutellatus
Pilatka smrková    Pristiphora abietina
Pilořitka černá Xeris spectrum
Pilořitka fialová Sirex juvencus
Pilořitka velká Uroceus augur
Ploskohřbetka sazenicový Acantholyda hieroglyphica
Ploskohřbetka smrková Cephalcia abietis
Podkornice zhoubná    Aradus cinnamomeus
Pouzdrovníček modřínový    Coleophora laricella
Přástevníček americký Hyphanthia cunea
Předívka jasanová Prays curtisellus
Puklice smrková Physokermes piceae
Smolák jedlový   Pissodes piceae
Smolák smrkový Pissodes piceae
Smolák sosnový Pissodes pini
Sviluška smrková Oligonychus ununguis
Štětconoš ořechový    Lophodermium pinastri, L. seditiosum
Tesařík krovový  Hylotrupes bajulus
Tesařík modřínový    Hylotrupes bajulus
Tesařík smrkový Tetropium castaneum
Tesřík velký Cerambyx cerdo
Třásněnka modřínová    Fomitopsis pinicola  

 

 

 

 

 

 

 

Klub Dámy české myslivosti ČMMJ, z.s. na FACEBOOKU

Partneři kalendáře klubu DČM  pro rok 2020

 

Kontakt

Dámy české myslivosti Lešanská 1176/2a
Praha 4 141 00
+420.221592961 dcm@cmmj.cz