Ohaři

 

Mezi nejrozšířenější plemena loveckých psů patří bezpochyby ohaři. V rámci systematiky FCI jsou zařazeni do sk. č. 7. (Ohaři) a jsou blízkými příbuznými s barváři a honiči. Ti se rozdělují na kontinentální a anglické. Kontinentální ohaři mají tři základní formy, jsou buď dlouhosrstí, krátkosrstí, nebo hrubosrstí. Často se jim také krátí pruty (kromě dlouhosrsté formy), ale v posledních letech se i od toho upouští. Angličtí ohaři jsou pouze dlouhosrstí, nebo krátkosrstí.

Tento druh loveckých psů je využíván hlavně v honitbách, kde se vyskytuje drobná zvěř. Umí pracovat s vysokým nosem a po nalezení zvěře vystavují. Vystavování je jedním z typických znaků domestikace, spočívající v dědičně zafixovaném přerušení útoku na zvěř. Tuto vrozenou vlastnost je potřeba upevňovat výcvikem. U zkušených psů můžeme sledovat, jak umí na povel vůdce pomalu postupovat ke zvěři, kterou nakonec „vypíchne“. Toto chování je výhodné při lovu i pro vůdce psů, kteří jsou nejdříve na zvěř postojem psa upozornění, on se může přichystat k lovu, následně dá psovi povel „vpřed“ a vyhledanou zvěř uloví.

Ohaři jsou právem nazýváni i všestrannými psy. Vesměs jsou dobře cvičitelní, mají vrozenou chuť k aportu, a proto jsou využíváni jak na vodě a poli, tak i při dosledech spárkaté zvěře.

Jsou to psi s kohoutkovou výškou v průměru kolem 60 cm (záležá na plemeni) a jejich stavba těla jim bez problému umožňuje aportování ulovené zvěře, jako jsou hlavně zajíci, bažanti, kačeny a někteří psi i lišky.

 

 

Kontinentální ohaři:

 

Typ bravur (krátkosrstí):  Ariegský ohař, Auvergneský ohař, Burbonský perdiquero, Francouzský ohař gaskoňského typu, Francouzský ohař pyrenejského typu, Italský ohař, Maďarský ohař drátosrstý a krátkosrstý, Německý ohař drátosrstý a krátkosrstý, Portugalský pendiguero, Pudlpointr, Saint – Germainský ohař, Starodánský ohař, Výmarský ohař krátkosrstý.

 

Typ španěl (dlouhosrstí): Bretaňský ohař, Drentsche koroptvář, Francouzský dlouhosrstý ohař, Malý müsterlandrský ohař, Modrý pikardský ohař, Německý ohař dlouhosrstý, Ohař z Pont – Audemer, Pikardský ohař, Pont – Odemerský ohař, Stabyhoun (fríský ohař), Velký müsterlandrský ohař.

 

Typ friffon (hrubosrstí):

Český fousek, Italský spinone, Spinone, Korthalsův triton, Slovenský ohař hrubosrstý.

 

Angličtí ohaři: Anglický setr, Gordonsetr, Irský červenobílý setr, Irský setr, Pointer.

 

 

                                                                      Irský setr (štěně)

 

  Německý krátkosrstý ohař (štěně černého bělouše)

 

 

                                                                              Výmarský krátkosrstý ohař

 

                                                                                                                                        Maďarský krátkosrstý ohař

 

 

Klub Dámy české myslivosti ČMMJ, z.s. na FACEBOOKU

Partneři kalendáře klubu DČM  pro rok 2021

 

Kontakt

Dámy české myslivosti Lešanská 1176/2a
Praha 4 141 00
+420.221592961 dcm@cmmj.cz